Games
Problems
Go Pro!

Pineapple on Sale!

Pro Problems > Math > Algebra > Equations > Word Problems > Linear > Money
 

Pineapple on Sale!

Every week for three weeks, the price of a pineapple was reduced by 25% from the previous week’s price. After the third reduction, the price of two pineapples was twenty cents less than the undiscounted price of a single pineapple. How much did an undiscounted pineapple cost?

Presentation mode
Problem by Mr. Twitchell

Solution

In order to make it feasible for teachers to use these problems in their classwork, no solutions are publicly visible, so students cannot simply look up the answers. If you would like to view the solutions to these problems, you must have a Virtual Classroom subscription.
Assign this problem
Click here to assign this problem to your students.

Similar Problems

On Sale Today!

I have a coupon which allows me to get 20% off my entire purchase. I have another coupon that allows me to get $20 off my entire purchase. If I use the $20 coupon, I save $14 less than I would have if I'd used the 20% off coupon. If I use the 20% off coupon, how much money will I spend?

Paycheck Distribution

I spent a third of my paycheck on groceries, and three fourths of what remained on my mortgage. I then spent twenty dollars on gas. Finally, I donated three fifths of my remaining money to a charity. If I had $17.00 left, how much did I start with?

Funding My Trip

I need to raise money for my trip. I have a certain number of donors who have given $10 apiece, and other donors who have given $50 apiece. So far I have raised $1,950.

If one third of my $10 donors had donated $50 instead, I would have $3,150.

How many people have given me $10, and how many people have given me $50?

Andrew and Joey

Andrew has $30. If Joey gives one third of his money to Andrew, Andrew will have $25 more than Joey. How much money will Andrew have?

Computer Sale

The price of a computer was decreased by 20% one month, and then increased by 10% of its new price the next month, and then increased by 10% of its new price for the third month. If the final price of the computer was $1452, what was the original price?

Jack-o-Lantern Math

I can purchase 10 jack-o-lanterns, and I’ll have $0.30 left over. I can purchase 6 jack-o-lanterns, and I’ll have $32.10 left over. How much does a jack-o-lantern cost?

Biggles, Diggles and Ziggles

A biggle is worth 3 diggles, and a diggle is worth 4 ziggles. How many ziggles are 12 biggles and 7 diggles worth?

Ask Professor Puzzler

Do you have a question you would like to ask Professor Puzzler? Click here to ask your question!
Get a FREE Pro-Membership!
Educators can get a free membership simply by sharing an original lesson plan on our Articles for Educators page!


Like us on Facebook to get updates about new resources
Home
Pro Membership
About
Privacy