Games
Problems
Go Pro!

Coffee and Donuts

Pro Problems > Math > Algebra > Equations > Systems of Equations > Word Problems
 

Coffee and Donuts

I went to a café and purchased a cup of coffee, and two donuts. I spent $2.66. Then I purchased two cups of coffee and one donuts for $3.10.  How much does a cup of coffee cost?

Presentation mode
Problem by allie

Solution

In order to make it feasible for teachers to use these problems in their classwork, no solutions are publicly visible, so students cannot simply look up the answers. If you would like to view the solutions to these problems, you must have a Virtual Classroom subscription.
Assign this problem
Click here to assign this problem to your students.

Similar Problems

Three Digits by Sums

I am a three digit number. The sum of my first two digits is 15, and the sum of my last two digits is 8. The sum of my first and last digits is 7. What number am I?

Humpty Dumpty

Humpty Dumpty sat on a wall,
Humpty Dumpty had a great fall;
All the king's horses and all the king's men
Couldn't put Humpty together again.

The reason the king's horses and the king's men couldn't put Humpty Dumpty back together again is that the king's horses were no help whatsoever. In fact, the king's horses (who are not very handy) accidentally break pieces instead of putting them together.

One king's man can put together two pieces every 5 seconds.

One king's horse can break a piece in two every 2 seconds.

There are twenty more men than horses.

If there had been six fewer men, and horses broke pieces at a rate of one every three seconds, they could have done the job.

If the number of men and the number of horses are both prime numbers, how many men and horses are there?

Sum of Two Fractions

The sum of two numbers is
19
15
. One number is
1
15
more than the other. What are the two numbers?

Sum and Difference

The sum of two numbers is eleven less than four times the smaller number. The difference between the numbers is five more than the smaller number. What is the larger number?

Math Textbooks for Sale

The cost of a textbook is directly proportional to the number of math problems it contains, and inversely proportional to the number of authors who wrote the book. A textbook which contains 200 problems, and was written by 3 authors costs $5 less than a textbook which contains 150 problems, and was written by 2 authors. What is the cost of a textbook containing 450 problems, and written by 4 authors?

Napkins, Forks, and Plates

Five napkins and two forks weigh as much as two plates. Five plates weigh as much as sixteen napkins and four forks. How many napkins weigh as much as a six plates?

Difference and Sum

Two numbers add to twenty-seven more than the opposite of the smaller number. The numbers differ by three. What is the larger number?

Six more than Twice the Smaller

The sum of two numbers is six more than twice the smaller number, and if the larger number is multiplied by three, the result is ten less than seven times the smaller number. What is the larger number?

Spiders and ants

In my house there are both ants and spiders. Together there are 240 legs. If there were half as many spiders, and twice as many ants, there would be 336 legs. How many ants do I have in my house?

Handshakes

Mr. T wants each of his math students to shake hands with each of his other math students exactly once. He also wants each of his math students to shake Mr. H's hand twice. Mr. T shakes Mr. H's hand once. If there were 78 handshakes in all, how many math students does Mr. T have?

Antique Table Price, Bag of Candy, Difference System, Chickens and Roosters, Triangle Perimeter, Manny Climbs a Skyscraper, Henry's Books, A Sum of Sums, Pairs of Consecutives, X to Y to Z

Blogs on This Site

Reviews and book lists - books we love!
The site administrator fields questions from visitors.
Like us on Facebook to get updates about new resources
Home
Pro Membership
About
Privacy