Games
Problems
Go Pro!

Gizmo Currency

Pro Problems > Math > Algebra > Equations > Systems of Equations > Word Problems > Money
 

Gizmo Currency

In the land of Gizmo, there are three different coins in the currency. They are the gizma, the gizmi, and the gizmu. A resident of Gizmo wanted to buy his neighbor's cow (named Gizme). The conversation went as follows:

Seller: You can buy my cow for a gizmu and 65 gizmas.
Buyer: I don't have that many gizmas.
Seller: How about a gizmu, a gizmi, and 20 gizmas?
Buyer: Sorry, I don't have that many gizmas.
Seller: No problem - you can buy Gizme for 3 gizmis and 10 gizmas.
Buyer: I don't have three gizmis. How about I give you a two gizmus, and you give me 15 gizmas in change.
Seller: Believe it or not, I don't have 15 gizmas.

Finally they agree that the buyer will give a gizmu and two gizmis. How many gizmas will he get in change?

Presentation mode
Problem by BogusBoy

Solution

In order to make it feasible for teachers to use these problems in their classwork, no solutions are publicly visible, so students cannot simply look up the answers. If you would like to view the solutions to these problems, you must have a Virtual Classroom subscription.
Assign this problem
Click here to assign this problem to your students.

Similar Problems

A Dollar Seventy-Five

I have $1.75 in nickels and quarters.  If I have five more nickels than quarters, how many of each do I have?

A Shopping Spree

John buys 5 books and 4 CDs for $87. Jane buys 4 books and 1 CD for $41.  How much does a CD cost?

Binks and Bonks

Berta can buy a book for two bonks and three binks. She can buy four books for nine bonks and five binks. If Berta has 84 bonks and 24 binks, how many books can she buy?

The Murple

The U.S. Treasury introduced a new coin called the murple. In his pocket, Marco has 32 coins, all nickels, dimes and murples. He has five more nickels than dimes. In all, he has $2.44. Leanne has 24 coins, all pennies, nickels, and murples. She has twice as many murples as pennies, and a total of $1.68. If Leanne has 4 times as many nickels as Marco has murples, what is the value of a murple in cents?  Assume that a murple has an integer value in cents.

Lemonade Stand

A boy is selling lemonade at x cents per glass. His cost is y cents per glass. On Monday he sold 75 glasses of lemonade, and his profit was $9.00. On Tuesday his mother agreed to pay half of his expenses. He sold 100 glasses of lemonade, and made a profit of $14.00. How much was he charging per glass?

Bats and Balls

Joni and Edgar go shopping. She buys 3 baseballs and two baseball bats for $75.00. Edgar buys 5 baseballs and three bats for $116. How much does a baseball bat cost?

Doodles, Shmoodles, Zoodles, and Woodles

In the land of Poodles, the residents have four different coins: the doodle, the shmoodle, the zoodle, and the woodle.

A doodle is worth 8 shmoodles. A shmoodle is worth 6 zoodles. Six zoodles and six doodles together are worth seven woodles.

How many shmoodles is woodle worth?

With Justice for All

Judah went into a store and purchased 5 candy bars and 7 notebooks for $25.50. Jake went into the same store and purchased 8 candy bars and 2 notebooks for $14.10. Later, they compared their receipts, and realized that the clerk had cheated Judah by charging him x cents extra for each candy bar, and 10x cents extra for each notebook.

When they realized the error, Judah went back to the store and demanded justice. The clerk apologized and gave Judah an extra notebook and an extra candy bar. Judah then demanded 30 more cents, and after it was given, they agreed that the transaction was fair.

If justice was truly served, how much did Judah originally pay for a single notebook?

Collection of Coins

Toby has both nickels and dimes, worth a total of $3.90. He has a total of 45 coins in all. How many of each does he have?

Ask Professor Puzzler

Do you have a question you would like to ask Professor Puzzler? Click here to ask your question!
Get a FREE Pro-Membership!
Educators can get a free membership simply by sharing an original lesson plan on our Articles for Educators page!


Like us on Facebook to get updates about new resources
Home
Pro Membership
About
Privacy